Tiplice a osenice
V poslední době je stále aktuálnější téma poškození greenů škůdci, nejčastěji housenkami. O houbových chorobách se toho psalo i přednášelo mnoho, a stalo se běžným zvykem, že každý greenkeeper dnes rozezná pár základních chorob.
Tiplice a osenice
V poslední době je stále aktuálnější téma poškození greenů škůdci, nejčastěji housenkami. O houbových chorobách se toho psalo i přednášelo mnoho, a stalo se běžným zvykem, že každý greenkeeper dnes rozezná pár základních chorob. O škůdcích toho v českém prostředí zas tak mnoho v povědomí není. Možná jste se již setkali na vlastních greenech s malými dírkami jako po aerifikaci, třeba jste patovali na greenu a vadila vám chodbička housenky. Nejčastější příčinou těchto problémů jsou právě housenky tiplic a osenic.
Osenice ypsilonová (Agrotis ipsilon)
Je jedním z největších škůdců greenů a odpališť. Pomocí kousacího ústrojí její housenky ožírají listy a výběžky trav. Během svého vývoje vytváří chodbičky těsně pod povrchem a malé otvory směrem k povrchu. Mohou tím narušit plynulost pohybu míčku při patování, i estetickou kvalitu greenu. Živí se převážnou většinou travních druhů, i když největší škodu můžeme pozorovat na psinečku výběžkatém, nevynechají ani jiné typy greenů. Pokud mohou využívají již existujících děr v trávníku, např. po aerifikaci, proto je potřeba právě v tomto období být více na pozoru.Během sezóny mají několik generací, počínaje přelomem května a června začínají první poškození, právě v období po aerifikaci. Poslední generace se objeví na přelomu srpna a září. Dospělí jedinci, kteří jsou k vidění pouze v noci, jako noční motýli trávě neškodí. I larvy vedou noční život, během dne jsou schované a žerou hlavně v noci.
Ochrana:
Larvy osenice se vyvíjejí z vajíček nakladených dospělci na povrch greenů, proto je vhodné odřezky při každodenním sečení odklízet a vyhazovat na vzdálená místa nebo kompost. Pozor! Housenky jsou schopné během noci urazit až 20m, takže posekanou trávu vyhazujte opravdu někam daleko. Pro chemické ošetření volíme aplikaci v kapalné formě, a postřikujeme ve večerních hodinách, aby se během noci dostal postřik do trávícího traktu housenek. Během noci vypneme závlahu, abychom si aktivní látku nespláchli. Večerní aplikace je také vhodná z důvodu expozice golfistů i proto, že ranní aplikace může způsobit menší účinnost látky díky rozkladu pod vlivem slunečních paprsků. Aplikace časujeme podle výsledku „jarového testu“. Práh škodlivosti je cca 10 housenek na metr čtvereční, ale záleží na rozhodnutí greenkeepera a toleranci golfistů.
Tiplice bahenní (Tipula paludosa)
Tiplice patří mezi dvoukřídlé a je to v podstatě větší komár. Dospělci greenům neškodí, ale larvy ano. Podobně jako housenky osenic se zavrtávají do plsti a živí se rostlinnou hmotou. Jsou drobnější, tmavější a tenčí než osenice. Živí se také v noci, proto je jejich kontrola obdobná jako u osenic. Vylézají také na povrch při „jarovém testu“ , a často se vyskytují zároveň s osenicemi. Jejich kukly můžeme pozorovat po ránu na povrchu greenu jako malé asi 2-3cm dlouhé tyčinky hnědé barvy. Někdy se z nich právě po ránu klubou dospělé tiplice.
Ochrana:
Tiplicím vyhovují vlhčí stanoviště, např. greeny s nadbytečnou závlahou, nebo horší drenáží. Ostatní charakteristiky jsou podobné jako u osenic, včetně večerních aplikací postřiků apod. Práh škodlivosti je vyšší než u osenic, protože larvy tiplic jsou menší, ale opět záleží na rozhodnutí greenkeepera, kdy bude aplikovat postřiky.
Jarový test:
Do cca 7 litrů vody v plastovém kbelíku dáme cca 1-2 polévkové lžíce jaru s citrónovou vůní. Po zamíchání obsah vylijeme na green, tak aby se vsákl na jednom místě, během 3-5 minut vylezou larvy na povrch, kde je spočítáme. Tímto testem můžeme zjistit i výskyt dalších škůdců. Pokud nevíte, jak vaše greeny zareagují na jarový test, můžete si to vyzkoušet prvně na nějakém méně exponovaném místě.
Ochrana
Mezi biologické preparáty účinné proti výše uvedeným škůdcům patří například Bacillus Thuringiensis. Z chemických látek účinných proti osenicím a tiplicím jsou to např.: deltamethrin nebo chlorpyrifos. Pro jejich použití se obracejte na vašeho dodavatele přípravků.
Kamil Pečenka