Novinky

Zimní škola greenkeeperů 2011 v Brně

Český svaz greenkeeperů ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně, Ústavem výživy zvířat a pícninářství AF a Moravským svazem vědeckotechnických společností a poboček, pobočka AF MENDELU uspořádal ve dnech 15. až 16. listopadu Zimní školu greenkeeperů.

Český svaz greenkeeperů ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně, Ústavem výživy zvířat a pícninářství AF a Moravským svazem vědeckotechnických společností a poboček, pobočka AF MENDELU uspořádal ve dnech 15. až 16. listopadu Zimní školu greenkeeperů. Zasedací místnost děkanátu LDF zaplnilo během dvou dní více než 60 posluchačů z Česka a ze Slovenska, které přilákaly zajímavé přednášky zahraničních odborníků z Itálie, Norska a Velké Británie.

1) Adriano Altissimo (Itálie) – Organická hnojiva na trávnících
2) Adriano Altissimo (Itálie) – Požadavky na jednotlivé živiny, poměry živin a časování hnojení pro jednotlivé typy trávníků
3) Agnar Kvalbejn (Norsko) – Role draslíku v podzimní výživě trávníků
4) Staples Stuart (Anglie) – Role jednotlivých živin v odolnosti vůči stresovým faktorům trav

Častým sekáním s následným sbíráním posekané hmoty neustále odebíráme z půdy prvky rostlinné výživy, které slouží ke stavbě rostlinného těla ( trav ). Abychom doplnili živiny a dali impuls k novému zdravému růstu trav, je nezbytné hnojit. Důležité je hnojení nejen pro růst trávníku, ale také pro jeho zabarvení, odolnost vůči sešlapání, přezimování, vývin kořenů, ale taky pro schopnost ubránit se plevelům. Po shrnutí obecně známých informací každý z přednášejících konstatoval, že na každý problém existuje řešení. Proto ve svých vystoupeních uváděli příklady z praxe, na kterých vhodně demonstrovali konkrétní „mosty mezi úspěchem a chybami“. Austrálie byla tak v dané souvislosti prezentována např. jako země, ve které prozíravě rozlišují 6 přechodných ročních období (je to blíž přírodě). Zdůrazněno bylo, že u všech typů hnojiv je důležité dodržovat přesně dávkování uvedené výrobcem, jinak by mohlo docházet ke spálení trávníku a následnému úhynu. Zmíněna byla velká nevýhoda využívání kompostované zeminy – na její 1 metr krychlový připadá cca 5 tisíc semen plevele připravených ke klíčení.
Co je vlastně ideální trávník? – i tato otázka byla podrobně rozebrána. To záleží nejen na názoru greenkeepera i zaměstnavatele, ale také z pohledu financí nebo konkrétního ročního období. Klíčové je udržet rostliny ve zdravém stavu tím, že ovlivníme postupy, aby se nevycházelo vstříc chorobám. Na ty (a na dalších cca 25 problémů na hřišti) byl posluchačům firmou Everis (nástupcem fy Scotts Professional) nabídnut balík řešení v českém jazyce. Letošní vydařená škola greenkeeperů posunula již tradiční vzdělávací kvalitu akce opět o něco výše.

Luboš Procházka, Green