Skončil Seminář a Konference ČSG 2017
Český svaz greenkeeperů (ČSG) uspořádal ve dnech 18. – 19. ledna v prostorách ČZU v Praze – kruhové hale dvoudenní odborný Seminář, se kterým spojil svoji výroční konferenci. Na Semináři vystoupilo celkem osm přednášejících z České republiky a ze zahraničí. Akci pozdravila za ČGF Maria Stillerová.
Český svaz greenkeeperů (ČSG) uspořádal ve dnech 18. – 19. ledna v prostorách ČZU v Praze – kruhové hale dvoudenní odborný Seminář, se kterým spojil svoji výroční konferenci. Na Semináři vystoupilo celkem osm přednášejících, pět z České republiky a tři ze zahraničí. Akci pozdravila za ČGF Maria Stillerová.
První den zahájil Per Rasmussen (Dánsko) přednáškou Sons of golf – výměna zkušeností v greenkeepingu s cílem o trvale udržitelnou údržbu trávníku, na něj navázal Jaroslav Záhora z CZ – MENDELU v Brně přednáškou Stav současného poznání interakcí mezi kořenem, půdními mikroorganismy, půdními bezobratlými a půdou. Martin Nilsson (Dánsko) zvolil téma Pesticidy a legislativa v Dánsku: úspěch nebo propadák?, Paul Wilcox (Anglie) Sekání – stresový faktor, nebo cesta k udržitelné péči o golfové hřiště? Dalibor Procházka (CZ – ČGF) přiblížil Novinky v pravidlech. Gerhard Lung (Německo) nazval svoji přednášku Choroby a jejich management ve světle současných EU předpisů – prevence, mechanické, biologické a chemické ošetření. Karel Šilhan (CZ) vystoupil s přednáškou Cesta greenkeepera a na samý závěr Bram Bertels (Holandsko) s přednáškou Údržba a rozvoj golfového hřiště přírodní cestou.
Z výroční zprávy, přednesené na 18. výroční konferenci (nevolební) svazovým předsedou Michalem Voigtsem vyplynulo, že všechny plánované akce se podařilo úspěšně realizovat – mimo jiné výroční turnaj ČSG v Golf Resortu Olomouc, praktický kurz a zkouška na plzeňské Dýšině, setkání se svazovými Partony na Líšnici, Zimní školu greenkeeperů v Lednici na Moravě nebo pilotní projekt Mikroskopování v půdním profilu na MENDELU v Brně. Koncepci vzdělávání, kterou se svazu daří koordinovat a naplňovat ve spolupráci se Střední zahradnickou školou v Praze-Nuslích, VOŠ a SZeŠ Benešov a MENDELU v Brně, přiblížil člen výkonného výboru ČSG a místopředseda FEGGA Kamil Pečenka. Při této příležitosti byla oznámena jeho únorová kandidatura na předsedu FEGGA.
Byly projednány všechny aktuální svazové otázky s důrazem na prezentaci výsledků v systému vzdělávání včetně profesní kvalifikace „Greenkeeper“, která je v souladu s národní soustavou vzdělávání a s evropskými standardy profesních kvalifikací v Evropě. Trvale vysokou kvalitou se může pochlubit svazový odborný časopis GREEN, vysokou návštěvností svazové webové stránky czgreen.com i casopis-green.cz, a také e-learningové kurzy (např. projekt Vzděláváním blíže jihočeské krajině). Předseda Michal Voigts předal plakety s čestným uznáním za dlouholetou spolupráci zástupcům firmy Ittec a Profigrass, a dále plakety s poděkováním za zájem a podporu po stránce odborné i finanční zástupcům firem ADAM zahradnická, Eurogreen CZ a AGRO CS. Po skončení konference následoval společenský večer. K úspěchu akce přispěla také prezentace nejzajímavějších aktivit, mechanizace a produktů svazových Patronů, z nichž některé byly vystaveny uvnitř kruhové haly Technické fakulty.
Podrobné informace o Semináři a konferenci 2017 přinese časopis GREEN 1/2017, www.casopis-green.cz a www.czgreen.com, nově také stránky Facebooku: www.facebook.com/czgreen/.