Novinky

Seminář a Konference ČSG 2014

Svět trávníků vědeckou lupou, takové bylo téma dvoudenního odborného semináře, který se uprostřed tohoto týdne konal již tradičně na České zemědělské univerzitě v Praze-Suchdole. Pořadatelem byl Český svaz greenkeeperů, který se seminářem spojil svou 15. výroční konferenci (tentokrát volební).

Seminář a Konference ČSG 2014

Svět trávníků vědeckou lupou, takové bylo téma dvoudenního odborného semináře, který se uprostřed tohoto týdne konal již tradičně na České zemědělské univerzitě v Praze-Suchdole. Pořadatelem byl Český svaz greenkeeperů, který se seminářem spojil svou 15. výroční konferenci (tentokrát volební), na níž byly projednány všechny aktuální svazové otázky. Za ČGF ji pozdravil Luboš Klikar, který mimo jiné pohovořil o vývoji a perspektivách českého golfu.
Středeční konference ČSG byla volební. Do výkonného výboru zvolilo více než 100 přítomných členů svazu z Česka a ze Slovenska znovu Michala Voigtse (předseda), Kamila Pečenku, Jaroslava Oravce, Martina Šindlera a nově Jiřího Kapeše (za Bohuslava Shejbala). Ve funkci sekretáře byl potvrzen Karel Kubata. Do síně slávy ČSG byl slavnostně uveden Jaroslav Oravec.
Z výroční zprávy přednesené staronovým předsedou Michalem Voigtsem vyplynulo, že všechny plánované akce se podařilo úspěšně realizovat, včetně výročního turnaje greenkeeperů v Kořenci, školení na ČZU v Praze nebo Zimní školy greenkeeperů v Lednici na Moravě. Koncepci vzdělávání, kterou se svazu daří koordinovat mimo jiné ve spolupráci se Střední zahradnickou školou v Praze-Nuslích s celoevropskými vzdělávacími aktivitami FEGGA, přiblížil člen výkonného výboru ČSG a místopředseda FEGGA Kamil Pečenka. Profesní určení greenkeepera je vymezeno v sekci Kvalifikovaní pracovníci v zemědělství, lesnictví a v rybářství – 61136 Zahradníci travnatých ploch, greenkeepeři. Zmíněno byla v dané souvislosti historicky prvních pět certifikovaných uchazečů ze srpnové zkoušky na Nové Americe, jehož autorizovanou osobou se stal přímo ČSG. Díky navázaným zahraničním vztahům mohou členové využít i možnosti rozšíření svého vzdělání mimo naši republiku, např. na University of Massachusetts (Zimní škola greenkeeperů s intenzivním programem teoretické výuky a praktických laboratorních cvičení). Trvale vysokou kvalitou se může pochlubit svazový odborný časopis Green a vysokou návštěvností svazové webové stránky czgreen.com a casopis-green.cz. Po skončení konference se konal společenský večer.
Na semináři vystoupilo celkem 7 přednášejících z České republiky, z toho čtyři ze zahraničí. Steven Nixon – UK zdůraznil ve své přednášce potřebu kvalitního sekání trávníku (The importance of being sharp! – Důležité je mít ostře nabroušeno!), Michael Fance – UK se soustředil na doporučené dávkování a přínos hnojiv s postupným uvolňováním živin pro zvýšení kvality trávníku. Jiří Lahodný – CZ, Winston University přiblížil posluchačům zkušenosti ze studia greenkeepingu v Německu a Miroslav Ezechel – ČZU v Praze se věnoval problematice golfových hřišť v krajině z pohledu právních předpisů. Všechny přednášky byly prakticky orientované.
Závěrečná panelová diskuze se soustředila zejména na otázky spojené se správným používáním Pravidel, pro jejichž správné používání je velmi důležitá znalost více než čtyř desítek definovaných pojmů. Vedli jí Dalibor Procházka, Michael Jon a Jiří Kapeš coby zástupce greenkeeperů z řad ČSG. Bylo mj. zdůrazněna nutnost mít na zřeteli a chápání rozdílů v použití slov: může, smí = možnost, měl by = doporučení a musí = předpis. K úspěchu odborného semináře, který proběhl na tradičně vysoké odborné úrovni, přispěly i prezentace nejzajímavějších aktivit, mechanizace a produktů svazových Patronů, z nichž mnohé byly vystaveny uvnitř i vně kruhové haly (Technická fakulta).

Text: Luboš Procházka
Foto: Luboš Procházka,  Renáta Košíková, Jiří Vozka