Seminář a výroční konference ČSG 2013
Greenkeeping jako životní cesta, takové bylo téma dvoudenního odborného semináře, který se konal v úterý 29. a ve středu 30. ledna na České zemědělské univerzitě v Praze-Suchdole. Pořadatelem byl Český svaz greenkeeperů, který se seminářem spojil svou 14. výroční konferenci
Seminář a výroční konference ČSG 2013
Greenkeeping jako životní cesta, takové bylo téma dvoudenního odborného semináře, který se konal v úterý 29. a ve středu 30. ledna na České zemědělské univerzitě v Praze-Suchdole. Pořadatelem byl Český svaz greenkeeperů, který se seminářem spojil svou 14. výroční konferenci. Za ČGF pozdravil účastníky akce prezident Jan Jenčovský (bývalý člen ČSG). Ve svém vystoupení zavzpomínal na dobu svého studia na ČZU a popřál greenkeeperům hodně úspěchů v trávníkářském roce 2013.
Na semináři vystoupilo šest přednášejících z České republiky a ze zahraničí. David Robertson přiblížil přítomným greenkeeping na Novém Zélandě a v Británii, přičemž uvedl příklady z praxe a řešení problémů v klimaticky srovnatelných, ale geograficky vzdálenějších oblastech. Navázal na něj Martin Sorensen, který se věnoval greenkepingu a vzdělávání greenkeeperů v Dánsku a v americkém Pennstate. Hanes Kantner zmapoval vývoj greenkeepingu v Rakousku v posledních 20 letech. Svou přednášku zpestřil zajímavými praktickými regeneračními příklady z 18-ti jamkového hřiště Golfclub SternGartl (nedaleko rakouského Lince), jehož design maximálním způsobem využívá přírodní prvky a rozmanitost kopcovitého terénu. Přednášející posluchače informacemi nezahlcovali, dokázali vždy nastavit jejich optimální dávku, a proto byl i prostor pro dotazy posluchačů beze zbytku využit. Po prezentacích svazových patronů následovala panelová diskuze, do níž se aktivně tři předchozí zahraniční odborníci a zástupci greenkeeperů z ČSG.
Středeční přednášky zahájil Ing. Jan Tyrychtr na téma Využití e-learningového prostředí Moodle pro ČSG. Dále vystoupil s přednáškou Golfové hřiště jako součást krajiny RNDr. Oldřich Vacek CSc. Přednáškový blok uzavřel Ing. Jaroslav Martínek, PhD. vystoupením na téma Rough (ostatní plochy) – vývoj údržby, systém údržby, květnaté louky, jiné využití. Závěrečná panelová diskuze se soustředila zejména na otázky spojené s normováním a značením golfových hřišť u nás a v zahraničí. Vedli jí Dalibor Procházka, Marek Hamata, Michael Jon a Petr Moucha s Jakubem Červenkou coby zástupci greenkeeperů z řad ČSG. Dvoudenní odborný seminář proběhl na tradičně vysoké úrovni.
Úterní výroční konference, která projednala všechny aktuální svazové otázky, byla nevolební. Za ČGF ji pozdravil Luboš Klikar, který mimo jiné pohovořil o vývoji a perspektivách českého golfu. Ze Zprávy o činnosti, přednesené sekretářem Karlem Kubatou, vyplynulo, že všechny plánované akce se v loňském roce podařilo úspěšně realizovat, včetně historicky druhého zahraničního výročního turnaje greenkeeperů v rakouském Golfparku Böhmerwald (po slovenském resortu Black Stork). Uskutečnila se letní praxe na Nové Americe, školení na České zemědělské univerzitě i Zimní škola greenkeeperů v Brně. Hlavní posláním ČSG je vzdělávání v údržbě golfových hřišť, které se snaží naplnit v co nejširší rovině. Nejrůznější formy „zeleného vzdělávání" (často za pomoci prostředků z fondů EU) se proto konají ve spolupráci s ČGF, SZeŠ v Benešově, SOŠ Česká Lípa, slibně se rozběhly např. ve Zlínském a Českobudějovickém kraji. Předseda Michal Voigts následně potvrdil důraz na zachování pracně vybudovaného zdravého jádra aktivního greenkeepingu. „Nejsme odborovou organizací trávníkářů. Hodláme být silnou asociací s ryze odborným zaměřením, s dikcí na co nejaktivnější vnitřní život a oborové vzdělávání svých členů," doslova prohlásil.
Za velkého zájmu posluchačů (téměř každý český nebo slovenský resort vyslal do Prahy nejméně jednoho zástupce) pak člen výkonného výboru ČSG Kamil Pečenka přiblížil koncepci vzdělávání, kterou se svaz snaží koordinovat s celoevropskou iniciativou organizace FEGGA. Ta podporuje vznik třech úrovní vzdělání – Greenkeeper, Head greenkeeper a Course manager. Přítomní zástupci a příznivci greenkeeperského řemesla byli seznámeni s profesním určením greenkeepera. Je vymezeno v sekci Kvalifikovaní pracovníci v zemědělství, lesnictví a v rybářství – 61136 Zahradníci travnatých ploch, greenkeepeři. Zmíněna byla v dané souvislosti Střední zahradnická škola v Praze-Nuslích, která ve spolupráci s ČSG pořádá rekvalifikační kurz Greenkeeper. Jeho absolventi získávají po vykonání zkoušky u autorizované osoby celostátně platné osvědčení o uznání profesní kvalifikace Greeenkeeper. Díky bohatým zahraničním vztahům ČSG mohou členové využít i možnosti rozšíření svého vzdělání v zahraničí, např. University of Massachusetts (Zimní škola greenkeeperů s intenzivním programem teoretické výuky a praktických laboratorních cvičení).
Potlesk zaplněné haly sklidilo vystoupení Luboše Procházky, šéfredaktora odborného časopisu Green. Tato tiskovina se během posledních pěti let dostala na novou kvalitativní úroveň (křídový papír, 80 stran) a velkou měrou přispívá ke zvýšení respektu a uznání nejen u odborné veřejnosti. Trvale vysokou návštěvností se mohou pochlubit webové stránky ČSG czgreen.com a casopis-green.cz.