Novinky

Ohlédnutí za Suchdolem

Ekologie a efektivita v údržbě golfových hřišť, takové bylo téma dvoudenního odborného semináře, který se konal ve středu 2. a ve čtvrtek 3. února na České zemědělské univerzitě v Praze-Suchdole. Český svaz greenkeeperů s ním spojil spojil i svou 12. výroční konferenci.

Letošní výroční konference ČSG, která projednala všechny aktuální svazové otázky, byla nevolební. Úspěšné jednání ji popřál viceprezident ČGF a někdejší člen ČSG Jan Jenčovský. Doslova řekl: „Přeji vám samé osvícené majitele hřišť – nejlepší by možná bylo, kdyby tady spolu s vámi zasedli do lavic.“ Vyjádřil přání, aby se účastníkům konference a semináře dařilo co nejrychleji odstranit škody napáchané tuhou zimou na herních plochách a popřál hodně úspěchů v trávníkářském roce 2011.
Z přednesené Zprávy o činnosti vyplynulo, že k 31. prosinci 2010 překročil počet členů ČSG poprvé hranici 200 (roční příchody a odchody se ustálily na přibližném počtu 15, u svazových patronů bývají 3 změny). „Jde o přirozený proces a vývoj,“ konstatoval předseda Michal Voigts s důrazem na zachování pracně vybudovaného a přitažlivého zdravého jádra aktivního greenkeepingu. „Nejsme odborovou organizací sekáčů a nikdy jí nebudeme. Hodláme být silnou asociací s ryze odborným zaměřením, s dikcí na co nejaktivnější vnitřní život a oborové vzdělávání svých členů.“
Za velkého zájmu posluchačů (téměř každý český nebo slovenský resort vyslal do Prahy nejméně jednoho zástupce) pak člen výkonného výboru ČSG Kamil Pečenka přiblížil koncepci vzdělávání, kterou se svaz snaží v současné době koordinovat s celoevropskou iniciativou organizace FEGGA. Ta podporuje vznik třech úrovní vzdělání – Greenkeeper, Head greenkeeper a Course manager. Jejich platnost bude garantována tzv. greenkeeperským pasem, který se stane celoevropsky platným potvrzením úrovně vzdělání. Díky bohatým zahraničním vztahům ČSG mohou členové využít i možnosti rozšíření vzdělání v zahraničí. Kamil Pečenka doporučil např. UMASS, University of Massachusetts (Zimní škola greenkeeperů s intenzivním programem teoretické výuky a praktických laboratorních cvičení), vzdělávací středisko greenkeeperů v rakouském WARTHU (prakticky všichni rakouští greenkeepeři jsou jeho absolventy) a německý program DEULA.

Sekretář Karel Kubata ve svém vystoupení potvrdil, že všechny plánované akce se v loňském roce podařilo úspěšně zrealizovat, včetně historicky prvního mezinárodního turnaje greenkeeperů ve slovenské resortu Black Stork. Proběhly letní praxe na Nové Americe, školení na ČZU – elektřina i Zimní škola greenkeeperů na brněnském MendelU. Hlavní posláním ČSG je vzdělávání v oblasti údržby golfových hřišť, které se svaz snaží naplnit v co nejširší rovině. Nejrůznější formy, moduly a aktivity „zeleného vzdělávání“ (často vyvinutých za pomoci prostředků z fondů EU) proto probíhají ve spolupráci s ČGF, SZeŠ v Benešově, SOŠ Česká Lípa, aktuálně se velmi slibně rozebíhají ve Zlínském kraji…

Přítomní zástupci a příznivci greenkeeperského řemesla byli seznámeni s probíhajícím profesním určením greenkeepera (např. pro statistické účely) – je zatím vymezen v sekci Kvalifikovaní pracovníci v zemědělství, lesnictví a v rybářství – 61136 Zahradníci travnatých ploch, greenkeepeři. Potlesk zaplněné kruhové haly sklidilo vystoupení Luboše Procházky, šéfredaktora svazového odborného časopisu GREEN. Tiskovina se během posledních pěti let dostala na novou kvalitativní úroveň (křídový papír, 80 stran) a velkou měrou přispívá ke zvýšení respektu a uznání nejen u odborné veřejnosti. Trvale vysokou návštěvností (k 300 auditovaným přístupům denně) se mohou pochlubit webové stránky czgreen.com a casopis-green.cz

Navazující mezinárodní seminář, který doplnili svými prezentacemi zástupci svazových patronů, proběhl už tradičně na vysoké odborné úrovni. Vystoupili mj. Steven Tierney ze Švýcarska na téma "Udržitelné golfové hřiště s omezenými vstupy", John Smart z Velké Británie na téma "Organické materiály a jak pracují", Marc Biber z Německa na téma "Program certifikace přírodě blízkých hřišť v Německu" nebo Michal Čermák ze společnosti Ittec na téma "Audit závlahového systému na golfovém hřišti". Šest přednášejících špičkových českých i zahraničních odborníků posluchače informacemi nezahlcovali, dokázali nastavit jejich optimální dávku a kvalitu, a proto byl dotazový prostor pro posluchače vždy beze zbytku využit. Za všechny zajímavé informace uveďme úsměvný postřeh z Číny, který zmínil Agronomist Tom Malehorn ve své přednášce Efektivita při použití prostředků na hřišti spolu se smáčedly. Jeden z tamních majitelů golfového hřiště dává pokyn ke spuštění dokonale fungující závlahy pokaždé, když na hřiště zavítá nějaká důležitá návštěva. Nevadí, že třeba právě hustě prší, na návštěvu je přece vždy třeba udělat ten největší dojem…

Dobře zorganizovaná akce s velkým vzdělávacím rozsahem a dopadem měla hladký, věcný a konstruktivní průběh. Byla úspěšná po všech stránkách. Ke štěstí greenkeeperů, potažmo spokojených golfistů.