Ohlédnutí za Konferencí ČGF 2010
Konference České golfové federace, která se dnes konala v pražském hotelu InterContinental, přijala několik významných změn a rozhodnutí. První změnou je návrat k dřívějšímu způsobu úhrady členských poplatků klubů do ČGF, a to podle počtu členů v klubu, nikoliv v tzv. poplatkovém pásmu.
Konference České golfové federace, která se dnes konala v pražském hotelu InterContinental, přijala několik významných změn a rozhodnutí. První změnou je návrat k dřívějšímu způsobu úhrady členských poplatků klubů do ČGF, a to podle počtu členů v klubu, nikoliv v tzv. poplatkovém pásmu. Druhou a vpravdě revoluční změnou je přijetí principu co klub, to jeden volební hlas při jednáních nejvyššího orgánu ČGF. Třetím rozhodnutím bylo oznámení prezidenta ČGF Milana Veselého, že v příštím roce ukončí své angažmá v čele ČGF a doporučí konferenci svého nástupce. Sám se chce věnovat diplomatické práci ve vedení Evropské golfové asociace.
Zpravodajství z téměř 6,5 hod. jednání 112 delegátů otevíráme informacemi ze zprávy prezidenta ČGF. Milan Veselý ji přednášel už podesáté a zdůraznil, že za dekádu jeho prezidentování se golf v České republice významně změnil. Stejně jako ve světě i u nás se stal fenoménem. Kromě rostoucího počtu hráčů a hřišť ho vloni podpořily i vynikající úspěchy amatérských reprezentantů v Evropě a ve světě. Klára Spilková skončila na 9. místě v evropském žebříčku žen, smíšené družstvo kadetů a kadetek do 16 let se stalo mistrem Evropy, týmy dorostenek a dorostenců se probojovaly do prvního výkonnostního flightu v Evropě. Český golf získává i stále větší mezinárodní prestiž. Svědčí o tom skutečnost, že se vloni v Čeladné po 12 letech znovu konal špičkový profesionální turnaj série European Tour, v Roztěži u Kutné Hory pak už druhý turnaj European Senior Tour. Tyto evropské profesionální turnaje se u nás budou hrát i letos, navíc Česká republika bude hostit ME žen jednotlivkyň, a to ve druhé polovině července na hřišti v Kunětické Hoře. Doma golf patří už do desítky největších organizovaných sportů a společně s fotbalem, ledním hokejem, basketbalem, atletikou a lyžováním se účastní jednání s představiteli politických stran na téma zefektivnění řízení a financování českého sportu.
Zprávu o hospodaření ČGF v roce 2009 a návrh rozpočtu na rok 2010 přednesl hospodář Vladimír Lich. Přebytkový rozpočet na rok 2010, který předpokládá příjmy ve výši 35 miliónů Kč a výdaje ve výši 34 miliónů 750 tisíc korun, delegáti schválili poté, co v obšírné diskusi přijali změnu systému placení členských poplatků klubů do ČGF. Za rok 2009 budou kluby ČGF hradit 300 Kč za dospělého člena a 100 Kč za člena do 18 let, přičemž minimální členský poplatek klubu do ČGF činí 20.000 Kč. V diskusi na toto téma vystoupili mimo jiné Jana Jonášová z Beřovic, František Holiš z Ostravy, Miloš Vajner z Ještědu, Kamil Pečenka z Nové Ameriky, Jaroslav Javornický z Hodkoviček, Petr Němec z Čertova Břemena, Jiří Martinka z Hostivaře a mnozí další.
Čtyřletý ambiciózní projekt ČGF Hraj golf, změň život aneb 100.000 golfistů do roku 2013 prezentoval a obhajoval člen výboru ČGF a předseda Komise pro media a komunikaci Michal Zahradníček. Uvedl, že do projektu se smluvně zapojilo už 20 resortů a dalších zhruba 25 smluv je před podpisem. I tento bod jednání vyvolal diskusi. Například Karel Čelikovský z Hořehled upozornil, že majitelé hřišť ponesou rozhodující břímě nákladů projektu, a vyjádřil i obavu z návalů neukázněných a neznalých lidí na hřištích, která se do kampaně zapojí. Petr Nitra, prezident české PGA, deklaroval, že profesionálové aktivně podpoří kampaň ČGF tím, že při všech svých akcích – turnajích, akademiích a dalších – vytipují tři až pět profesionálů, které dobře zaplatí, aby se věnovali všem příchozím zájemcům o golf. Tyto akce budou profesionálové koordinovat s ČGF. Nicméně vedení PGA C nebude a ani nechce apelovat na své členy, aby novým zájemcům o golf poskytovali základní výuku zdarma, jak projekt ČGF předpokládal.
Ve druhé části jednání Konference ČGF byla slavnostně vyhlášena nově přijatá Tréninková centra mládeže a jejich zástupci převzali krásné plakety. Počet center stoupl z 24 v roce 2009 na 34 v roce letošním. Je to další důkaz, že prioritou ČGF je jednoznačně podpora rozvoje golfu dětí a mládeže do 18 let.
Závěrečným bodem jednání bylo přijímání nových subjektů a klubů do ČGF. Jak už jsme informovali dříve, o přijetí požádala Česká golfová asociace hendikepovaných a 14 klubů. V hlasování delegátů byla přijata Česká golfová asociace hendikepovaných a polovina, tj. sedm klubů: 1. Slovanský golfový club (Město Touškov, Plzeňský kraj), Golf Club 4U (Praha 5), Golf club Bítozeves (Louny, Ústecký kraj), Golf Club Black Bridge (Praha 9), Golf Club Svatý Jan (Slapy nad Vltavou, Středočeský kraj), Golf Club Tehovec o.s. (Tehovec u Říčan, Středočeský kraj), Golf Club Zlonín (Zlonín, Středočeský kraj).
Počet členských klubů v ČGF se po této konferenci zvýšil ze 140 na 147, počet subjektů ze 3 na 4. Pokud jde o nové kluby, které mají hřiště ve výstavbě, jsou to Golf club Bítozeves u Loun (9jamkové hřiště), Golf Club Black Bridge v Praze (18jamkové hřiště) a Golf Club Svatý Jan (18jamkové hřiště).