Novinky

Rozruch kolem fialovění greenů

V létě loňského roku neunikly řadě pečlivým greenkeeperům sice nenápadné, ale přece dobře viditelné – a hlavně od ostatní zeleně odlišitelné – fialové skvrny na greenu.

Rozruch kolem fialovění greenů

datum 15.02.2010, Bohumír Cagaš kategorie Trávníky

V létě loňského roku neunikly řadě pečlivým greenkeeperům sice nenápadné, ale přece dobře viditelné – a hlavně od ostatní zeleně odlišitelné – fialové skvrny na greenu. Nafialovělá barva na listových pochvách byla pozorována také na několika lokalitách u lipnice roční. Po přenesení do skleníku s pokojovou teplotou však toto zabarvení zmizelo v průběhu několika dní.

Ohledáním na greenu (např. ve Slavkově) bylo zjištěno, že fialová barva byla zjištěna pouze u psinečků (obsažených ve směsi pro osev greenů); u jiného druhu změna barvy pozorována nebyla. Sledování tohoto fenomenu u sortmentu odrůd rodu Agrostis ve Výzkumné stanici travinářské Rožnov-Zubří (A. capillaris, A. stolonifera a A. canina) přineslo následující zjištění: v době srpnových přísušků bylo fialovění pozorováno u všech odrůd desetičlenného souboru, avšak v nestejné intenzitě. Fialový nádech byl však zřetelný u intenzivně sekané varianty (29 sečí/rok), u varianty extenzivné ošetřované (2 seče/rok) byl tento jev méně markantní. Při hodnocení tohoto sortimentu v září 2009 však nápadně fialová barva byla pozorována naopak u varianty extenzivní. Mezi odrůdami byly pozorovány zřetelné rozdíly.

Celou záležitost lze uzavřít takto: – fialovění se vyskytuje téměř výhradně na psinečcích
– nejde v žádném případě o onemocnění
– jde pravděpodobně o fyziologický jev vyvolaný rozdílem teplot ve dne a v noci (pozdní léto, podzim); v noci dochází k omezení transportu cukrů vytvořených ve dne do kořenů a zvýšené tvorbě barviv a k jejich nedostatečnému překrytí chlorofylem. Velké rozdíly mezi denními a nočními teplotami ve vegetačním období 2009 tomu mohly napomoci
– fialovění je mezidruhovou, resp. meziodrůdovou záležitostí ( např. u odrůd Polana, Licanina, Vivaldi a Viper byly barevné změny nevýrazné, zatímco u odrůdy Gudrun byly velmi zřetelné.

Přítomnost barviv v pletivech trav není nic neobvyklého – např. antokyan, ve vodě rozpustný pigment, se vyskytuje velmi často a barva jím podmíněná se mění v závislosti na pH. V roce 2009 jsme pozorovali v porostu udržovacího šlechtění poháňky hřebenité (Cynosurus cristatus) cv. Rožnovská výskyt rostlin, resp. jejich plodných stébel, s nápadně fialovým zabarvením. Semenářské rozbory ukázaly, že hmotnost semen z fialových stébel je 2x nižší oproti zeleným. U prvých byla zjištěna také nižší hmotnost tisíce semen, v klíčivosti ale rozdíly zjištěny nebyly. Poněvadž šlo víceméně o ojedinělý jev, záležitost dále zkoumána nebyla.

Kontakt a bližší informace: GREEN č. 1/10, Doc. Ing. Bohumír Cagaš, CSc., OSEVA PRO Ltd., Grassland Research Station Rožnov-Zubří CZ, 756 54 Zubří