Řízení golfového hřiště
Bohužel, často platí, že to, co je dobré pro hru, nebývá dobré pro trávník
Produkci dobrého trávníku a golfovém hřišti ovlivňují tři hlavní faktory – klima, půda a management.
BOHUŽEL, ČASTO PLATÍ, ŽE TO, CO JE DOBRÉ PRO HRU, NEBÝVÁ DOBRÉ PRO TRÁVNÍK
PRODUKCI DOBRÉHO TRÁVNÍKU A GOLFOVÉM HŘIŠTI OVLIVŇUJÍ TŘI HLAVNÍ FAKTORY – KLIMA, PŮDA A MANAGEMENT. POROZUMĚNÍ VLIVŮ TĚCHTO FAKTORŮ NA PRODUKCI
A POZNÁNÍ MOŽNÝCH VZÁJEMNÝCH MODIFIKACÍ MEZI SEBOU JSOU PRVNÍM PŘEDPOKLADEM PRO ÚSPĚŠNÉ PĚSTOVÁNÍ TRÁVNÍKŮ.
Pěstování dobrého trávníku neznamená pouze zvládnutí pěstebních znalostí, ale i schopnost tyto znalosti podřídit požadavkům hry. Bohužel, velice často to, co je dobré pro hru, není dobré pro trávník. Například – příliš nízké sekání negativně ovlivňuje schopnost uspokojivého travního růstu. Zhutnění půdy následkem používání techniky a vlastní hrou v nevhodných podmínkách může vést k modifikaci pěstebního programu, což povede ke kompenzaci škodlivých následků. Úspěšné řízení dokáže nejen přizpůsobit pěstební zásahy k potřebám travního porostu, půdních a klimatických podmínek daného hřiště, ale zároveň využívá širokou škálu techniky a znalostí ke korekci nebo modifikaci vzniklých škod způsobených používáním trávníku.
Moderní řízení golfového hřiště se rovněž zabývá ekonomikou pěstování trávy. Dobré řízení vyžaduje schopnost sestavení přesných finančních rozpočtů a činnost na základě podnikatelských zásad. To zahrnuje detailní řízení práce a efektivní využití techniky. Nutností je pak vedení přesných časových i finančních záznamů, což umožňuje pravidelné sestavování účtů.
VÝZNAM ŘÍZENÍ
Řízení, jako třetí hlavní faktor v produkci trávníků pro speciální účely, zahrnuje celou řadu technických aspektů zakládání, ošetřování a renovace. Je zalo¬ženo především na řádném pochopení výsevu, sekání, hnojení, zavlažování a obdobných běžných činností. Současně vyžaduje vysokou schopnost přizpůsobit tyto praktiky podmínkám, které jsou často nevhodné pro normální růst trávníku.
Dalším úkolem řízení je přizpůsobení pracovní síly a technického vybavení finančnímu rozpočtu. Cena pořízení a ošetřování kvalitního trávníku, který je vyžadován moderním golfem, je vysoká.Tam, kde je rozpočet omezený, se často stává, že všechny složky nezbytné k vývoji prvotřídního hracího povrchu nejsou pokryty. Dobré řízení rozpozná relativní důležitost všech položek a soustředí se na ty, které přinesou nejlepší výsledky za každou investovanou korunu.
ZÁKLADY PROGRAMU ŘÍZENÍ
Pěstování trávních porostů golfového hřiště začíná u vlastní konstrukce, přípravy půdy a výsevu. Končí denními pěstebními zásahy. Vývoj rozumného manažerského programu se odvíjí od dvou základních bodů:
1. vědět, jak úkon udělat
2. vědět, proč jej udělat.
První bod spočívá v umění a zkušenostech greenkeepera. Vyžaduje znalosti mechaniky všech pěstebních zásahů. Schopnost vykonávat tyto zásahy efektivně a v daném časovém termínu. Druhý bod spočívá ve znalostech základních principů růstu travní rostliny.
VEDENÍ GOLFOVÉHO HŘIŠTĚ – MAJITEL, NEBO KLUB
Jedním z nejdůležitějších úkolů vedení golfového hřiště je dozor nad finančním rozpočtem tak, aby byly zajištěny dostatečné prostředky. Výbory, nebo majitelé přicházejí a odcházejí, ale manažerský program připravený greenkeeperem pokračuje. Je důležité, aby tam, kde „peníze hovoří“, uplatňoval greenkeeper větší vliv. V podstatě se jedná o problém prezentace, nebo řečeno jinak, způsob, jakým greenkeeper přichází před „vlivné“ členy.
STATUS GREENKEEPERA
Greenkeeper bývá obyčejně příliš hodný a důvěřivý pro své dobro. Mimo klidné a příjemné prostředí golfového hřiště je svět plný nedůvěřivých lidí, obzvláště jedná-li se o útratu peněz. Toto často vede k tomu, že je-li požadavek greenkeepera o nový traktor zamítnut, tak v tom vidí nepochopení, podcenění svých kvalit. Vzbuzuje to u něj rozpaky. Nemusí to tak ale dopadnout. Chceme-li být součástí rozhodovacího procesu, jestliže opravdu chceme získat to, co potřebujeme k lepším pracovním výsledkům, a chceme-li ovlivnit naši kariéru, pak máme na výběr alespoň ze čtyř možností ve všech obtížných pracovních situacích.
Možnost 1: Změňte situaci.
Možnost 2: Změňte sebe.
Možnost 3: Přizpůsobte se tvořivě.
Možnost 4: Odejděte.
Soustřeďme se na možnost 2: Změňte sebe. Chci se soustředit na tři věci, které můžeme velice rychle změnit.
Tyto tři kategorie jsou:
• Můj vzhled, nebo image, kterou prezentuji
• Moje agenda, nebo věci, které chci udělat
• Moje paradigma, nebo můj názor na svět
MŮJ VZHLED
V dnešním intelektuálním světě se klade větší důraz na upravenost,čistotu a odívání. Podaří-li se nám prezentovat naši image profesionálněji, máme větší šanci být bráni vážněji. Většina lidí soudí ostatní podle oblečení a upravenosti, vidí v tom prodloužení osobnosti, postojů a hodnot. Změna našeho vzhledu k lepšímu je okolím viděna pozitivně. Cítíme sejistěji ve slušivém oděvu,
a tím stoupá i naše důvěra.
MOJE AGENDA
Až příliš často nepochodí skvělý argument pro nezbytně nutnou investici, neboť vedení golfového hřiště za ním vidí „podezřelou“ práci některého zástupce firmy a za požadovaným strojem stojí nějaký agent. Lidé se brání jedinému řešení daného problému.
Je nutné prezentovat výběr z několika výrobků, má-li se věřit danému argumentu. Platí, že chci-li něco získat, pak:
a) dokáži argumentovat pro více než jedno řešení
b) druhá osoba musí cítit, že má opravdový výběr.
Dokážeme-li zvolit tři řešení, musíme je také dokázat zdůvodnit. Tímto také uvidíme tu nejlepší možnost, tak, jak ji vidí ti, kteří mají rozhodovat. Neměli bychom zapomenout při prezentování možností opatrně naznačit, co podle našeho profesionálního posouzení je v daném případě ten nejlepší výběr. Řešením problému tímto způsobem ukážeme vedení, že dokážeme:
1. přijmout manažerské řešení pracovních problémů
2. předvést naši profesionální úroveň
3. potvrdit naši důvěryhodnost v tom, že dokážeme zvážit nejen své argumenty, ale i argumenty ostatních lidí
MOJE PARADIGMA
Názor na svět může nakonec ovlivnit, zda-li budu ve své sanze úspěšný. Jestliže se podle nás smíříme s tím, že greenkeeper je hodný člověk a ostatní toho využívají, pak v průběhu života určitě toho budou někteří lidé využívat. Jsme-li přesvědčeni, že s některými lidmi se nedá dohodnout, tak se pravděpodobně po čase vzdáme. Věříme-li tomu, že vzhledem k malým možnostem a omezenému vzdělání se nám nepodaří uspět, tak naše kariéra nedosáhne ani zdaleka „hvězdné velikosti“.
Závěrem: Nikdo to neudělá za nás – a proč taky? Získáme teprve tehdy profesionální respekt a nástroje, které potřebujeme ke kvalitní práci, až budeme osobně připraveni. Ne dříve. Může to být spojeno s menší změnou vzhledu, poznání tvrdší reality.
Tato námaha však stojí za to.
ORGANIZACE ŘÍZENÍ
Úspěšné řízení hřiště se skládá:
1. efektivní organizace a přesného rozpočtu dostupných fondů
2. efektivního řízení práce a techniky
3. vedení přesných záznamů o nákladech a činnosti
Hlavní greenkeeper, nebo-li osoba pověřená řízením prací na golfovém hřišti (Head Greenkeeper, Course Manager, Superintendant). Jeho hlavní odpovědnost je plánovat a řídit činnost nezbytnou ke správě a zdokonalování golfového hřiště. Ošetřování moderního golfového hřiště vyžaduje širokou škálu znalostí a zkušeností. Hlavní greenkeeper je specialistou v řízení golfového hřiště. Jeho kvalifikace zahrnují dobré organizační schopnosti a hluboké pracovní znalosti technických fází pěstování trávníku pro požadavky golfu. Musí umět řídit své podřízené, připravovat finanční rozpočty, provádět nezbytné pracovní programy a vést potřebné záznamy. Dobrý manažer bude mít smysl pro pořádek a čistotu, což jsou základní předpoklady pro dobře udržované hřiště.
Bude mít slušné znalosti mechaniky a schopnost udržovat drahou techniku s minimálními náklady. Rozumí požadavkům hry a dokáže předvídat potíže dříve ,než budou narušeny hrací podmínky. Je jeho povinností spravovat všechny plochy hřiště ekonomicky a efektivně tak, aby hřiště bylo způsobilé po celou dobu hrací sezony. Široká znalost všech aspektů pěstování trávníku je nezbytná. Svou odbornost získává studiem odborné literatury, sledováním publikací o golfu a golfových hřištích, návštěvou kurzů a trávníkářských konferencí a vlastními zkušenostmi.
ROZPOČTY
Příprava ročních pracovních rozpočtů je důležitou součástí řízení hřiště. Neexistuje stejná osnova pro všechna hřiště. Avšak prvním zřetelem při tvorbě rozpočtu je, kolik vlastně lze utratit v průběhu roku. Jsou-li například finance omezené, musí manager zvážit, které aspekty jsou důležité a které lze vypustit. Vždy je nutno počítat s nepředvídatelnými událostmi, např. negativním dopadem počasí, chorobami, nebo škůdci. Jednotlivé položky by měly být snadno srozumitelné a měly by být pro každý rok stejné, aby mohlo docházet k porovnání. Na jednotlivých hřištích se mohou vyskytnout i jiné položky, než jsou uvedeny v tomto seznamu:
A. Vedení
1. plat hlavního greenkeepera – přidejte jeho výlohy
2. plat jeho zástupce, nebo mistra
B. Pracovníci
1. počet stálých pracovníků – jejich platy – předpoklad na rok, ti, kteří jsou nepo¬stradatelní, jsou uvedeni jmenovitě a zvlášť
2. dočasní zaměstnanci, nebo specialisté pro vylepšení areálu by měli být uvedeni celkově za jeden rok
C. Zařízení
1. Údržba a ošetřování současného zařízení
a) díly (tato položka může být rozdělena podle jednotlivého nářadí a konkrétních dílů
b) nátěry
c) benzin, nafta, olej, maziva, elektřina, voda apod.
d) pohotovostní částka na nepředvídané výdaje
e) oprava a náhrada zařízení na jamkovištích a odpalištích
f) školení zaměstnanců hřiště
2. Náhrada stávajícího zařízení a fondy pro nové
a) odpisy pro jednotlivé stroje a zařízení. Touto metodou lze připravit zdroje pro náhradu.
b) doporučené nové stroje nebo zařízení. Každá položka by měla být uvedena zvlášť s vysvětlením, k čemu bude sloužit. Tento argument je pak možné připomínat vedení nebo dalším VIP.
c) malé nástroje a nářadí
D. Údržba a oprava budov struktur – také mostky, ploty apod.
E. Materiály. Rozdělení na jednotlivé položky, jako např. písek, osivo a chemikálie. Uvést množství, cenu. Často je nutné provést další rozčlenění podle lokalit aplikace.
F. Správa ostatních pozemků a sadovnických uprav. Doporučuje se seznam prací – cena, materiálů – cena, nářadí apod. Tyto náklady jsou obvykle vysoké a nesmí být zahrnuty do nákladů na golfové hřiště.
G. Zlepšení golfového hřiště. Tato sekce zahrnuje náklady na neobvyklé práce, které jsou schvalovány vedením nebo jinými zodpovědnými osobami.
EFEKTIVNÍ ŘÍZENÍ PRÁCE A TECHNIKY
Pracovní síla je velkým problémem vzhledem k nedostatku kvalifikovaných pracovníků. Manažer a ostatní vedoucí pracovníci by měli vyvinout větší úsilí při hledání stabilních greenkeeperů. Pracovní úkoly na hřišti by měly být opatrně analyzovány, aby se vybral tým o minimálním počtu lidí, kteří budou mít stejné platové podmínky jako zaměstnaní lidé v okolí. Základ vyučených pracovníků lze doplňovat sezónními pomocníky, např. studenty.
Je obtížné navrhnout počet pracovníků pro průměrné 18-ti jamkové hřiště. Hodně záleží na designu a fyzických rysech hřiště ve vztahu k efektivnosti a modernímu zařízení. Další pohyblivé faktory jsou počet a velikost pískových bunkrů a stupeň kvality hracích ploch, které hráči očekávají a na které jsou vyčleněny finanční prostředky.
Výcvik a řízení greenkeeperů je odpovědností hlavního greenkeepera. Je to jedna z jeho nejdůležitějších prací. Musí být schopen zhodnotit schopnosti svých lidí a rozdělit povinnosti podle jejich kvalifikací, nebo podle probíhajícího výcviku. Při rozdělování denních úkolů je nejlepší celý tým seznámit s programem na celý den a pak teprve rozdělit jednotlivé povinnosti. Tak je každý informován o celkovém programu, svých úkolech, ale i speciálních detailech – např. o předpovědi počasí, nebo
golfových soutěží, které mohou ovlivnit pracovní rozvrh.
ÚDRŽBA A OPRAVY STROJŮ
Toto je jedna z nejdůležitějších činností. Je nezbytné, aby na každém golfovém hřišti byl pracovník s technickými schopnostmi, který by byl odpovědný za celkový stav strojů. Avšak každý stroj musí být očištěn a ošetřen svým denním operátorem. Osobní zájem a hrdost greenkeepera, který pravidelně používá stroj, je nejlepší cesta k efektivní a ekonomické údržbě. Střídají-li se operátoři
u jednoho stroje, tak to často vede ke ztrátě zájmu a rozdělení odpovědnosti za údržbu.
NAHRAZOVÁNÍ STROJŮ
Používání strojů déle, než mají plánovanou životnost, je falešnou ekonomikou. Náhradní díly jsou vždy drahé. Stroj, který se porouchá v průběhu denních prací, je dvojnásobně drahý, protože vedle nároků na opravu zároveň nedokončí danou práci. Ekonomika dobrého stroje je snadno prokázána náklady na opravu a ztraceným časem. Jsou-li roční odpisy na hlavní stroje řádně vyjádřeny v rozpočtu a tato suma použita k nákupu nových strojů, pak je tento problém velmi zjednodušen.
ZÁZNAMY A ÚČTY
Záznamy denních prací. Efektivní manažeři používají různé metody vedení přesných denních záznamů o provedených úkonech. Tyto záznamy jsou důležité nejen pro samotného manažera, ale seznamují vedení golfového hřiště s problematikou správy hřiště. Záznam nabízí vypovídající obrázek činnosti a nákladů. Přesné záznamy velmi zjednodušují přípravu celkového rozpočtu a zprávy. Poskytují soustavnou kontrolu efektivnosti jednotlivých pracovníků a dokáží eliminovat zanedbání denních úkolů. Během pravidelného programu ošetřování lze provádět týdenní namátkové kontroly, které budou dostačující pro vedení záznamů.
Používá se velmi mnoho způsobů vedení záznamů – např. deník nebo formulář, který by měl být denně vyplněn. V některých případech lze též použít jako úkolový list.
ZÁZNAM O STAVU HŘIŠTĚ
K tomuto záznamu by měl manažer uvádět také data, množství a místa aplikace hnojiv, topdressingu, fungicidů a postřik plevelů. Tyto poznámky pak mohou být srovnávány při periodickém hodnocení greenů, odpališť, drah apod.
VEDENÍ ÚČTŮ
Přesné účetnictví přispěje více než cokoliv jiného ke statutu manažera v očích vedení golfového hřiště. Záznamy mají cenu pouze tehdy, když se vy¬užívají. Manažer by se měl stále snažit jich využívat ke snižování nákladů a zlepšování metod práce. Roční sumáře sestavené z měsíčních záznamů poskytnou přehled o nejdůležitějších ročních akcích a nákladech.
Zeptáte-li se kteréhokoli greenkeepera, proč si vybral toto zaměstnání, jeho práce s „papíry“ bude nejspíše až na posledním místě žebříčku priorit. Avšak vedení aktuálních a detailních záznamů je dnes důležitější než kdykoliv předtím. Golf Course Management se stal velkým byznysem. Vedení golfových hřišť jsou připravena dát manažerovi větší odpovědnost a on by měl být připraven ji přijmout. Nepřesné vedení záznamů říká o manažerovi asi tolik, jako nepořádný sklad se stroji.
Text: Josef Vodehnal, Jaroslav Pavelčák
Foto: archiv