Odborné články

Léčení důsledků letního stresu

BRUCE JAMIESON doporučuje léčebné postupy proti extrémnímu suchu

BRUCE JAMIESON doporučuje léčebné postupy proti extrémnímu suchu

Vextrémně suchých podmínkách se zpravidla nutně setkáváme s poškozením travního porostu. V takových situacích se pak suché skvrny na geenech stávají hlavní
oblastí zájmu manažerů hřiště a jejich greenkeeperů. Suchem poškozené ferveje bývají rovněž vážným problémem. Při počasí, kdy se teplota pohybuje nad 30°C se odkryjí i nedostatky závlahového systému.
Turnaj Open v Hoylake 2006 jasně ilustroval, jak suchým se může hřiště stát, když není závlaha aplikována po dobu několika týdnů. Opravdový links, neboli původní golf, byl názorně předveden za daných suchých podmínek, a profesionálové museli změnit způsob jejich hry. Jak krásný turnaj!
Loni sucho způsobilo vážné poškození na mnoha hřištích. Například značně exponované plochy ztratily travní porost a potřebovaly renovaci. S velkou částí této práce je dobré začít nejdříve ke konci srpna s očekáváním nižších teplot a více srážek – ale vždy záleží na konkrétním podnebí dané lokality.

CO NEJHUSTĚJŠÍ VPICHY
Jaké kroky tedy mohou greekeepeři podniknout, aby hřiště vrátili zpět do kondice? Před setím je nejprve nutné odstranit odumřelou nebo odumírající trávu, aby nové osivo mělo kontakt s půdou. Výsledkem pak bude mnohem kvalitnější klíčení.
Nejefektivnějším způsobem pro odstranění mrtvé hmoty a přípravu půdy pro setí je hned kombinace postupů. Nejběžnějšími jsou provzdušňování dutými hroty a prořezávání (skarifikace).
Provzdušňování dutými hroty jako součást renovačních prací je běžně prováděno s největšími možnými hroty, přibližně 19 až 20 mm v průměru a 100 až 125 mm dlouhými. Tato operace by měla být provedena při nastavení co nejhustějších vpichů, ale aniž by byl povrch destabilizován. Vytažené kolíky je dobré před další operací odstranit. Pokud je ale půda dobré kvality, mohou se nechat vytažené kolíky trochu proschnout a provést prořez (skarifikaci) s noži o tloušťce 2 mm, nastavenými na hloubku 10 až 15 mm. Kolíky tak budou rozprášeny, půda bude uvolněna a připravena pro setí. Plsť a mrtvý organický materiál ale musí být před setím odstraněny.
Prořezávání (skarifikace) se provádí asi od šedesátých let, i když někteří výrobci by byli rádi, abychom si mysleli, že je to něco nového. Na trhu je velké množství strojů, se kterými je možné tuto operaci provádět. Při podzimních renovačních pracích, kde smyslem operace je plochy přesít, by měla minimální šířka nožů dosahovat 2 mm a měly by být nastaveny tak, aby penetrovaly vrstvu plsti do půdy pod ní. Je to především kvůli tomu, že osivo, které spočine ve vrstvě plsti bez kontaktu s půdou, bude pomalu klíčit.

KDY PROVZDUŠŇOVAT
V některých případech půda obsahuje tolik jílu, že kolem starých děr pro hrotovém provzdušnění vzniknou praskliny (na obrázku). Provzdušnění hroty by v takové situaci nebylo dobré, ale po skarifikaci, zapískování písčitohlinitou půdou a následném osetí by mělo být zotavení poměrně rychlé.
Jakmile jsou renovační práce započaty, tyto plochy by měly být pro jejich ochranu vytyčeny provazem. Pokud je to možné, dotčené plochy je nutné zavlažovat. Ovšem po té, co osivo začne klíčit, je velmi důležité nenechat je pak vyschnout a odumřít. Ideálně je dobré klíčení načasovat na podzimní měsíce, kdy je pravděpodobnost srážek vyšší.
Aby se napomohlo renovaci, může být rovněž aplikováno lehké hnojení. To by ale mělo být založeno na znalosti konkrétní půdy a druhů trávy použitých pro nápravu poškozených ploch.
Suché plochy na greenu se mohou objevit z mnoha důvodů, ale jedním z nich může být i selhání závlahového systému určeného pro zalití greenu. Pokud je to právě tento důvod vzniku suchých a poškozených ploch, je nutné provést audit závlahového systému a identifikovat prvky, které ovlivňují jeho efektivitu.
Možná postřikovače již dosáhly konce jejich životnosti a musí být vyměněny nebo je nutné vyměnit čerpadla nebo kombinace obou faktorů.
Nefunkčnost hlavního ventilu byla následně identifikována na jednom hřišti jako hlavní příčina proč zavlažované plochy začaly trpět díky tomu, že přítok vody do některých částí systému byl možný pouze z jedné strany prstence hlavního potrubí. Pokud je Váš závlahový systém starší než 10 let, měl by být přivolán kvalifikovaný odborník, abyste se přesvědčili, že Váš systém pracuje efektivně.
Nejčastěji je většina suchých míst na greenu způsobena buď již zmiňovaným nedostatečným pokrytím závlahou nebo například kvůli příliš silné vrstvě plsti, která se již stala hydrofóbní, nebo díky residuálnímu efektu podhoubí. Renovace těchto ploch se urychlí provzdušňováním dutými hroty. Kolíky jsou pak odstraněny a plochy zapískovány.

NEŽÁDOUCÍ PLSŤ
Na trhu je k dispozici několik skarifikátorů pro ferveje, které mohou být vybaveny 2 mm silnými noži a nastaveny na hloubku 15 – 25mm. Plsť se tvoří postupně a může trvat několik desetiletí než jeho vrstva dosáhne takové tloušťky, že se stane pro manažera hřiště a jeho personál problémem. Jakmile ale plsť kritické úrovně dosáhne, bude třeba rázných opatření po dobu několika let, aby se výsledné problémy vyřešily.
Letošní sucho bude mít opět zcela jistě za následek poškození travního porostu na mnoha hřištích. Postižené plochy ale budou těžit z výše popsaných léčebných postupů.
Bruce Jamieson je agronom se svojí vlastní konzultační firmou ve Velké Británii,ve světě greenkeepingu velmi uznávané