Závlaha trávníků
Voda je základním předpokladem úspěšného pěstování trávníků. Můžete mít sebelepší substrát, nebo hnojivo, ale bez vody to prostě nejde. V dnešní době je běžné na vodu a její distribuci myslet již od začátku prací na ozelenění okolí svého domu, nebo zahrady.
Závlaha trávníků
Voda je základním předpokladem úspěšného pěstování trávníků. Můžete mít sebelepší substrát, nebo hnojivo, ale bez vody to prostě nejde. V dnešní době je běžné na vodu a její distribuci myslet již od začátku prací na ozelenění okolí svého domu, nebo zahrady. Na trhu je nepřeberné množství komponentů, které jednoduchým způsobem, instalační firmy, nebo přímo my sami použijeme k výstavbě závlahového systému.
Základní informace o systémech závlahy
Variant řešení závlahy trávníků je tolik, že se jim budeme věnovat v některém z příštích dílů akademie. Shrneme si jen základní fakta o jejich stavbě a provozování.
Nejjednodušším systémem je bajonetová přípojka, hadice a samostojná koncovka na zálivku. Tento systém je ale velmi náročný na čas, distribuuje vodu nerovnoměrně a je neefektivní. Proto přišly na trh systémy podzemního rozvodu závlahové vody, zakončené výsuvnými postřikovači.. Podle přesně vyměřeného plánu jsou po ploše trávníku rozmístěny postřikovače, které se po spuštění vysunou nad povrch a stříkají vodu. Podobným způsobem se řeší i závlaha sousedících okrasných záhonů. Do postřikovačů rozvádí vodu soustava nejčastěji PE hadic, které bývají napojeny na vodovodní řád, nebo tlakovou soustavu vlastního čerpadla, např. ze studny. Závlahu pak můžeme spouštět ručně, nebo jednoduchým způsobem, automaticky řízeným elektronickým ventilem.
Časování a frekvence zálivky
Úlohou umělých zavlažovacích systémů je náhrada přirozeného deště v prostředí vlastní zahrady. Toto můžeme chápat tak, že není potřeba zavlažovat denně, což je nepřirozené i v přírodě, ale pouze tak často, abychom nasytili půdu a plochu nechali mírně oschnout. Orientační zkouška pro potřebu závlahy se provádí tak, že nejvrchnější vrstvu trávníku cca 3-4cm vyřízneme, a silně zmáčkneme mezi prsty. Pokud uvidíme na řezu kapičky vody, je závlaha zbytečná.
Trávník se zavlažuje převážně v noci, nebo v brzkém ránu, aby se zabránilo šíření chorob a bylo dosaženo patřičného efektu prolití. Zalévání během dne, vede paradoxně k přehřívání, protože strávník se ochlazuje odparem vody ze svého povrchu a ve vysoké vlhkosti, po zalití ve dne, je odpar a tím i ochlazení menší. Druhým důvodem je i neefektivita denní zálivky, kdy se ve vysokých teplotách voda více odpařuje.
Na objem vody potřebný na zálivku nelze dát přesné doporučení, závisí totiž na mnoha faktorech, jako je složení substrátu a podloží, druhy trav, průběh počasí. Obecně lze říct, že se má zalévat méně častěji, ale hodně do hloubky. Častá mělká zálivka vede k tvorbě krátkého kořenového systému a menší odolnosti vůči suchu. Méně častou zálivkou do hloubky dochází k tvorbě hlubokých kořenů, porost je odolnější a lépe přijímá živiny.
Kvalita vody
Na vodu k zálivce se nekladou žádné přísné požadavky, kromě dostatečné úrovně pH, kde by vody neměla být výrazně zásaditá ani kyselá, doporučuje se pH okolo 6,5, což je oblast i nejlepšího příjmu živin. Samozřejmostí je její čistota mechanická a chemická, ale dešťová voda, nebo voda z vodovodního řádu je většinou bez problému.
Zalévání v průběhu vzcházení a zarůstání trávníku
Výše uvedené informace o frekvenci a množství vody se vztahují na již zapěstovaný a vzrostlý trávník. V případě, že jste zaseli, nebo máte trávník starý 1 měsíc, je třeba zavlažovat tak často aby povrch nevyschl. Vzpomeňte si na obilky a vatu před velikonocemi, kdy si chcete vypěstovat trochu zelených lístečků jako dekoraci. S trávníkem je to stejné, vyžaduje neustálou vlhkost a teplo, aby vzešel a začal růst. Vodu proto můžete pouště i po půl hodině, tak aby nevznikaly kaluže, ale nebylo žádné místo oschlé. Zálivkou na substrát vzcházejícího trávníku si také ověříte dostatečné pokrytí plochy postřikovači. Máte tak jedinečnou šanci, ještě některé části poopravit. Pustupně se zarůstáním trávníku přecházejte na noční režim zálivky.
Zvláštní formy závlahy trávníku během dne
I když je pravidlo noční závlahy téměř stoprocentní, nastávají situace, kdy se nevyhneme i u vzrostlého trávníku zálivce ve dne. Jedním důvodem bývá vznik suchých míst, která jsou výsledkem tzv. suché skvrnitosti, nebo nedostatečným dimenzováním systému postřikovačů. Pak nemá smysl pouštět celou závlahu, ale jednotlivá místa ošetřit postřikem hadicí. Na suchou skvrnitost lze použít i tzv. smáčedla, látky, které pomáhají zmírňovat povrchové napětí vody a ta lépe proniká do půdy a ke kořenům.
Druhým důvodem k zálivce ve dne, může být u velmi horkých dnů potřeba chlazení greenů. V případě, že teplota překračuje 30 stupňů, můžeme pustit systém závlahy na velmi krátkou dobu, tj. cca 1-2 minuty, kdy dojde jen k jednomu otočení postřikovačů, nebo jen lehkému namočení listů. Následný odpar pomáhá přirozenému systému ochlazení, a zabrání přehřátí.
Hnojení zálivkou
Závlahový systém může mít další přidanou hodnotu a tou je možnost aplikace hnojiva pomocí zálivky. Jedná se speciální řešení, pro trávníky, jejichž celá plocha má podobný charakter podloží, směsi i mikroklimatu. Díky čerpadlu, které je poháněné protékající vodou, je do vody injektováno přesné množství hnojiva, které je následně vodou rovnoměrně aplikováno na plochu. Odpadá tak operace hnojení a trávník je zdravý a vyrovnaný po celou sezónu. Hlavní podmínkou je již zmíněná homogenita plochy, tak aby mohla být dávka živin na celé ploše stejná.
Shrnutí:
• Zalévejte pouze v noci, nebo brzo ráno
• Zalévejte jen když je to nutné, přemokření je stejně špatné jako přísušek
• V případě lokálních suchých míst se nebojte použít hadici
• Když vzchází a klíčí trávník, pak jen ve vlhku, pak zalévejte často
• Kontrolujte funkčnost systému postřikovačů