Odborné články

Výsadba stromů na golfovém hřišti

Hned na začátku můžeme konstatovat, že z pohledu historického, stromy na golfová hřiště nepatří. Když si představíme původní „links“ hřiště na pobřeží Britských ostrovů, po stromech zde není památky, pokud ano, tak výjimečně, jako solitery stojí osamoceně v otevřeném prostoru.

Výsadba stromů na golfovém hřišti
Hned na začátku můžeme konstatovat, že z pohledu historického, stromy na golfová hřiště nepatří. Když si představíme původní „links“ hřiště na pobřeží Britských ostrovů, po stromech zde není památky, pokud ano, tak výjimečně, jako solitery stojí osamoceně v otevřeném prostoru, maximálně v malých skupinách. Introdukcí golfové hry do jiného prostředí, začíná se i pohled na stromy měnit, a dostává se až do roviny obsese. Jako protipól k starým hřištím Anglie tak můžeme navštívit některá hřiště např. v USA, která jsou celá v lesních průsecích, obklopena staletými stromy.
Při návrhu stavby nebo úpravy golfového hřiště v Česku je třeba vycházet z krajinného rázu odpovídajícímu naší oblasti. Když vynecháme hřiště v zámeckých parcích, většinou se nová hřiště nachází v otevřené krajině, a golfová hřiště tak jsou výrazným prvkem, který ovlivňuje její ráz, často také díky výsadbě dřevin. Při realizaci výsadeb na hřištích je třeba mít na zřeteli určitá specifika, která jsou odlišná od běžných výsadeb v krajině. Uveďme si proto 11 bodů, které jsou klíčové pro úspěšnou realizaci:
1/Zanechejte volný průchod vzduchu. Největším nepřítelem greenkeepera je stav hlubokého závětří, tzv. „flautu“, kde často bývá vlhko, a to je ideální prostředí pro rozvoj plísní. Proto mějte na mysli, že vzrostlé stromy by neměli bránit přístupu vzduchu. Něco jiného je např. ochrana greenu proti zimním severním větrům, ta je vhodná obzvlášť na otevřených prostranstvích.
2/Zanechejte volný průchod pro slunce, otevřená jižní a západní strana je důležitá pro zdravý růst trávy.
Kam nemůže slunce musí lékař.
3/Nesázejte blízko k důležitým plochám. Při výsadbě mladých stromků se vám bude zdát vzdálenost dostatečná, ale jejich kořínky se potáhnou za vláhou, a tu nejčastěji najdou na zavlažovaných plochách hřiště, posuzujte proto vzdálenost pečlivě.
4/Vybírejte vhodné druhy dřevin. Nejde jen o druhy původní a vhodné pro stanoviště, ale mějte na mysli hlavně další aspekty, jako jsou opadávající větvičky topolů a jasanů, nežádoucí vliv akátů, apod. Nejlépe sázejte takové druhy, které vidíte v okolí vašeho hřiště, pokud tedy jste v okolí stromů, jinak vycházejte z mapy potenciální přirozené vegetace.
5/Používejte vhodný školkařský materiál. Lesnické sazenice nejsou pro hřiště nejvhodnější, protože nemají okamžitý efekt, mívají často větší propad, a zapěstovat jejich korunu nebývá jednoduchá záležitost. Nejlepší jsou 2-3 leté školkařské sazenice, prostokořenné nebo se zemním balem. Velké starší stromy s velkými korunami mívají po přesazení období menšího růstu, způsobené šokem ze změny místa, proto se stává, že stromky 2-3 leté dorostou stromky sázené jako větší během 3-5 let. Proto stromy již vzrostlé vysazujeme pouze tam, kde chceme dosáhnout okamžitého efektu.
6/Zvažujte výsadby vždy z pohledu hry, nevhodně umístěný strom je spíše na skácení, než pro potěchu. Na druhou stranu jejich vhodné umístění může pomáhat, např. v orientaci. Uvědomte si, že strom je překážka, za kterou vám pravidla golfu nic neodpustí, a hráč tak může skončit krásný den na golfu ping-pongem mezi kmeny.
7/Vyvarujte se pravidelným sponům a jednořadým výsadbám okolo fervejí. Narušuje se tak přirozený vzhled krajiny a pocit hry golfu jako estetického zážitku. Vypadnutím jednoho stromu by také došlo k narušení kompozice. Používejte více druhů ve skupinách. Pravidelná řada smrků je jako pěst na oko.
8/Snažte se nesázet stromy ostře do místa zlomu doglegu. Penalizujete tak i hráče, kterým možná chybí pár metrů, a za zlom se tak nedostanou. Pokud stromy umístíte na stranu mezi jednotlivá místa dopadu, vytváříte tak férové prostředí, které trestá hráče úměrně přesnosti jejich drajvu.
9/Nesázejte stromy na každé jamce stejně. Podpořte jimi spíše jejich individualitu.
10/ Nebojte se občas něco pokácet. Samozřejmě ne státem chráněné stromy, stromy v biocentrech, nebo ty, které jsou zdravé a pouze se Vám nelíbí. Prořeďujte tam, kde je to nutné, hlavně z důvodu úspěšného pěstování zdravého trávníku. A nezapomeňte pokácené stromy nahradit jinde novými. Vždyť tím ovlivňujete krajinu jako málokdo jiný.
11/ Vytvořte stromům dostatečnou ochranu proti vlastním zaměstnancům. Není nic horšího, než když pěkný strom uhyne po 5-ti letech obsekávání křovinořezem. Okolo stromů udělejte dostatečně velké mísy s kůrovkou, a ty udržujte bez plevelů, pak nemusíte mít strach o jejich budoucnost.
Bodů které je potřeba sledovat při výsadbách na golfových hřištích je mnoho, nezmínil jsem vůbec techniku výsadby, ale tu považuji za absolutní základ, bez jejíž znalosti se nelze do realizací výsadeb ani pouštět. Mnoho informací lze dohledat v odborné literatuře nebo na internetu. Pozice greenkeepera ve svém zadání obsahuje i základní znalosti z oboru sadovnictví, proto pevně věřím, že bude nadcházející období výsadeb na vašich hřištích úspěšné.
Kamil Pečenka, kamil.pecenka@centrum.cz
Článek byl připraven pro časopis GREEN