Jílové minerály
Jak jsme se zmiňovali v článku o Humátech a huminových kyselinách, nejdůležitější funkcí půdy je schopnost vázat živiny. Tuto schopnost mají jak zmiňované huminové kyseliny, tak hlavně jílové minerály.
Jak jsme se zmiňovali v článku o Humátech a huminových kyselinách, nejdůležitější funkcí půdy je schopnost vázat živiny. Tuto schopnost mají jak zmiňované huminové kyseliny, tak hlavně jílové minerály. Ty tvoří podstatnou část hmotnosti půdy a díky své struktuře jsou schopny vázat velké množství iontů. Jílové minerály se řadí mezi takzvané sekundární minerály, které vznikají buď rozpadem primárních křemičitanů, nebo syntézou z produktů jejich rozpadu.
Obecné informace o jílových minerálech si můžete přečíst na stránkách MZLU:
http://old.mendelu.cz/%7Eagro/af/agrochem/multitexty/html/agrochemie_pudy/jilove_mineraly.htm
Prostředí golfových greenů, často založených na písku, mívá obecně velmi nízkou KVK(Kationtovou výměnnou kapacitu) a to hlavně z důvodu nedostatku půdních koloidů (huminových kyselin a hlavně jílových minerálů).
Nedostatek sorpční kapacity uměle vytvořených substrátů lze vyrovnat přidáním jílových minerálů. Mohou být přidány již při stavbě greenu, výměnou části písku za písek obohacený jílovými minerály, nejčastěji zeolity. Další možností zvýšení KVK je jejich použití při topdresingu, na po vrch, nebo po aerifikaci. Nabízí se i využití hnojiv, které jsou na bázi jílových minerálů které již váží živiny.
Kationtová výměnná kapacita je ve srovnání s rašelinou až desetinásobná, takže při použití jílových minerálů místo rašeliny předejdeme problémy s přebytkem organické hmoty, při zachování sorpce půdy. Živiny jsou ze struktury jílových minerálů uvolňovány postupně, takže jsou využívány efektivně, během delšího období.
O produktech, které využívají technologii jílových minerálů se můžete dočíst na stránkách firmy ZEOINC:
http://www.zeoinc.com/eco1.shtml
O hnojivech, která využívají technologii zeolitové vazby se můžete dočíst zde:
http://demo.itent.hu/scotts/portal/downloads/English/Greenmaster.pdf